Normandie 1944

8. června 2014 v 18:12 | Adele |  Britská královská rodina
Na začátek bych se chtěla straaašně moc omluvit. Tento článek měl vyjít už v sobotu, z velké části jsme ho měla už hotový, ale Rinna pak neměla čas ho dokončit, takže sem jde až tak pozdě. Tudíž počítám, že většina těch "novinek" už je trochu starých atd. takže to celý berte prosím jen tak orientačně. Vůbec není tak propracovaný, jak bych si přála (vlastně jsem ho dost odbyla, na to, jaká to je významná akce :( ). Zárověň bych Vám chtěla sdělit, že v příštích 14 dnech budu mít problém dostat se na PC, tudíž prosím o trpělivost (hlavně moje affs :D).


"Ve francouzské Normandii začal v pátek hlavní den oslav 70. výročí vylodění spojeneckých vojáků, které se stalo zvratem v běhu druhé světové války. Na místě se scházejí světoví vrcholní politici včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, britské královny Alžběty II., německé kancléřky Angely Merkelové či ruského prezidenta Vladimira Putina." (cit.1)

Silent tribute: An American flag is placed in the sand of Omaha Beach at dawn - the moment the horizon was filled with landing craft heading for the coast

Osobně jsme moc nezaznamenala, že by se v posledních dnech v českém zpravodajství neustále hovořilo o této významné vzpomínkové události, ale skoro ve všech zahraničních médiích je tato akce už několik dní tématem dne.


A group of military enthusiasts stand on Omaha Beach in Vierville sur Mer, western France they honour the 150,000 American, British, Canadian and other Allied D-Day troops who risked and gave their lives to defeat Adolf Hitler's Third Reich

Do Normandie, kde nyní probíhá 70. výročí od vylodění amerických vojáků na území francouzské Normandie (= naděje na konec 2. světové války), se sjeli snad všechny významné politické i královské (britské, holandské, norské aj.) osobnosti, aby si spolu s celým světem připomněli tuhle významnou událost, která zasáhla do dějin snad všech národů.

World leaders photo: The Queen (centre wearing green hat) stands next to Barack Obama (to her left) and Francois Hollande (right) after a lunch at the Chateau De Benoville. They were also joined by the King of Norway (front row in military uniform), Australian Prime Minister Tony Abbot (far right), Angela Merkel (to his left) and David Cameron (back middle)
Lídři světa v čele s Barackem Obamou a královnou Alžbětou II. Dále na společné fotce můžeme vidět namátkou norského krále (vlevo od Baracka Obamy), britského premiéra Davida Camerona (v poslední řadě), nizozemského krále a královnu Maxinu (ta má na sobě zářivě žlutý obleček, její manžel stojí před ní), německou kancléřku Angelu Merkelovou (druhá řada vpravo) a další.

Přestože je to celkem rozsáhlé téma (a abych se se přiznala, v historii - zvláště ve válkách, se moc nevyžívám), rozhodla jsem se ho zde jen tak nakousnout - i z důvodu času, kterého v poslední době moc nemám :(, ale určitě na konec článku hodím odkazy pro ty, které tohle téma zajímá a chtěli by se o něm případně něco nového dozvědět (pozn. počítejte s tím, že se bude jednat převážně o anglické stránky).

Echoes of the past: People walk on the beach alongside WWII ships prior to the start of a joint French-Dutch D-Day commemoration ceremony in Arromanches this morning

Na této "oslavě" samozřejmě nechyběli i Kate s Williamem. Právě tohle byla jedna z akcí, na které veškerá pozornost nemířila jen na Kate a na to, co má oblečené, jak vypadá... Ale protože my máme blog zaměřený hlavně na Kate, tak bych se teď věnovala už jen jí. :)


Pro tuto příležitost si na sebe vzala modrý kabátek McQueen. Ten jsme na ni mohli vidět před nějakou dobou už na NZ. "Recyklovala" i její černý klobouček od návrhářky Sylvie Fletcher (ten na sobě měla při křtění lodi Royal Princess).Pro Williama a Kate byla zdejší návštěva Francie také jejich první oficiální cestou sem. Jejich úkolem bylo zúčastnit se "čajového dýchánku" s pár veterány.
Tak tahle fotka mě fakt pobavila. Docel by mě zajímalo, co bylo tak vtipného, že se při konverzaci s nizozemskou královnou Máximou americký prezident Barack Obama tak rozesmál. Jinak se mi strašně líbil její outfit (dokonce víc, než Katein :D) - hlavně barevně. je takový živý, veselý. Sukně překrásná, naušnice nádherné... jen jsem nepochopila ty sluneční brýle. :/

Ceremony: Meanwhile, president Obama shared a laugh with Queen Maxima of Holland during an event on Sword Beach
Galerie
Kate + William

image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host

princ Charles + Camilla

image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host

královna Alžběta II. + princ Philip

image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host
Zdroj:

tipy:
1.) pokud si chcete připomenout 6. června 1944 hodinu po hodině, pak určitě navštivte tento článek z The Telegraph
2.) další článek s úžasnými fotkami, pořízenými během dne zde
3.) 6. června 2014 hodinu po hodině zde
4.) něco pro francouzštináře zde


The Royal British Legion
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 monarchie monarchie | Web | 8. června 2014 v 18:43 | Reagovat

Tak česká média - to je kapitola sama pro sebe:-D Nikdy neinformují o důležitých věcech. Já je tedy už moc nečtu, ale v souvislosti s D-Day jsem zaznamenala akorát to, jak se řešila strašně ta společná fotka a co tam dělá Zemanová. Jinak bych řekla, že se o tom u nás moc nemluví. A já osobně nechápu, proč je to tak významné datum... respktive, pokud něco byl přelom byly to nějaké bitvy v Rusku, rok 1943, ale vylodění v Normandii se konalo už v době, kdy bylo celkem jasné, že Hitler nevyhraje.
Jinak důvod, proč to naše média tolik nebere mne napadá ještě jeden - naše země byla buď součástí říše či protektorátem říše, možná se pár Čechů na vylodění podílelo, ale byla to vesměs západní akce, takže chápu, že na východ od Německa (vyjma možná Rusů) to asi nikoho moc nezajímá. Navíc jak jsem řekla, podle mne to není nijak zlomová událost, která by zvrátila válku. Možná ji zkrátila, ale rozhodně to nebyl zlom. Ale tak Západ si asi potřebuje přihřát svou polívčičku:-D

2 monarchie monarchie | Web | 8. června 2014 v 19:41 | Reagovat

Ještě mne napadlo k té Maximě - všimla sis, že má boty, co proslavila hlavně Kate?

3 ♥Lenka♥ ♥Lenka♥ | 8. června 2014 v 21:17 | Reagovat

Ta Kate tý to zase tak sluší. Ale nejvíc jí to sluší jak si povídá s lidmi ten gif je nádherný

4 Lucie Lucie | 9. června 2014 v 9:47 | Reagovat

překrásné fotky :-)

5 Rinna Rinna | Web | 9. června 2014 v 14:40 | Reagovat

[1]: V tom s tebou tedy nesouhlasím, určitě je tento den důležitější než války v Rusku. Je pravda, že Rusové se několikrát dokázali Němcům ubránit, ale to bylo hlavně díky zimě, která tam je, takže si myslím, že je to až moc přeceňované a kdyby byli nuceni bojovat v trochu teplejších podmínkách, zřejmě by vůbec nevyhráli.
V tom jestli válka skončí právě nebylo ještě jasno, až tímhle dnem začali boje o osvobození, takže je toto datum určitě hodně důležité.
A u nás se to opravdu moc neřeší, ale to bude asi vážně tím, že tady byl protektorát, ale určitě se zrovna v britské armádě nacházelo několik Čechů a i když jich bylo málo, tak to byli většinou vojáci, kteří byli dosti významní, hlavně tedy naši letci. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama