Výročí smrti princezny Diany

1. září 2013 v 16:06 | Rinna & Adele |  princezna Diana
Ahoj lidičky,
včera už to bylo neuvěřitelných 16 let, co od nás navždy odešla milovaná primcezna Diana (její životopis si můžete přečíst zde). Přenesme se tedy zpátky do doby, kdy se to všechno seběhlo, do noci z 30. srpna 1997 na 31. srpna 1997.

Dne 30. srpna 1997 přilétá princezna Diana se svým přítelem Dodim al'Faydem ze Sardinie do Paříže. Měli v plánu zůstat zde přes noc v hotelu Ritz.


Princezna Diana a Dodi Al Fayed opouštějí hotel Ritz v Paříži. Zástupce vedoucího ochranky hotelu, Henri Paul, je instruován o tom, že má řídit auto s cílem vyhnout se novinářům.
Kolem 00:20 Diana vychází zadním vchodem z hotelu. Spolu s Fayedem usedá na zadní sedadla auta a člen rodinné ochranky Fayeda si sedá na místo spolujezdce. Přes všechnu snahu auto zaujalo veškerou pozornost novinářů.


Kolem 00:23, v tunelu Pont de l'Alma, ztrácí řidič kontrolu nad autem, vůz vybočil vlevo z dvouproudové vozovky a rychlostí asi 105 km/h naboural do pilířů podpírajících střechu. Poté se otočil a narazil do kamenné zdi tunelu. Fotografové namísto ryhlé pomoci i nadále fotili. Diana podle svědectví opakovaně říkala "Oh můj bože.".
Fayed seděl vedle ní a v 1:32, po dlouhých pokusech o resuscitaci, byl prohlášen za mrtvého. Stejně tak řidič auta. Člen ochranky na sedadle spolujezdce utrpěl vážné zranění hlavy.
Diana byla stále při vědomí a podle popisu jednoho z fotografů jí tekla krev z nosu a uší a hlavu měla položenou na předním sedadle, snažil se ji vytáhnout z auta, ale měla zaseknuté nohy. No podle jednoho dokumentu byl první člověk, který se Diany dotkl doktor Maillez, který řekl, že Diana neměla žádné viditelné zranění.
V 1:00 byla Diana vyproštěna z auta a poté dostala srdeční zástavu. Po resuscitaci začalo její srdce opět bít a byla převezena do nemocnice. I přes velkou snahu ji zachránit, nakonec podlehla svým zraněním a ve čtyři hodiny ráno byla prohlášena za mrtvou.

Kolem 14:00 přijel do Paříže princ Charles spolu se sestrami Diany, Lady Sarah McCorquodale a Lady Jane Fellowes a odvezli Dianino tělo.Pohřeb Diany se konal 6. září ve Westminsterském opatství a zúčastnilo se ho přibližně 3 miliony lidí. Pohřeb vysílala také televize do 200 zemí a sledovalo ho téměř 2,5 miliardy lidí. Samotného obřadu se zúčastnili členové různých královských rodin z celého světa, například španělský král nebo korunní princ a princezna Japonska a tak dále. Zúčastnil se ho například i Tom Cruise, Nicole Kidman, Tom Hanks nebo Elton John, který zazpíval speciálně upravenou píseň Candle in the Wind.

Po skončení obřadu byla rakev odvezena do panství Althorp, kde ji pohřbili na ostrůvku v jezeře The Round Oval. Cestu k tomuto ostrůvku lemuje 36 dubů, na znamení věku, ve kterém Diana zemřela.


Před Kensingtonským palácem se nacházelo více než jeden milion květin. Do 10. září měla tato hromada zhruba 1,5 metru.

V roce 1997: Moře pocty se vztahovalo na cestu mimo Kensington Palace po smrti Diany před 15 lety

V blízkosti severního konce Pont de l'Alma se nachází pomník Flamme de la Liberté, který zde byl postavn v roce 1989. Po Dianině smrti se však stal jejím neoficiálním památníkem.

6. července 2004 královna Alžběta II. slavnostně otevřela památník v Hyde parku, věnovaný Dianě: Diana, Princess of Wales Memorial Fountain.


Podle tehdejšího vyšetřování zavinil nehodu Henri Paul, řidič, protože jel velkou rychlostí (kvůli novinářům) a pod vlivem alkoholu.
V roce 2004 byl případ znovu otevřen s tím, že nešlo jen o nehodu. Nakonec však všechny důkazy, které svědčily o vraždě zůstali nepodložené a tak byl případ opět prohlášen za nehodu.
17. srpna 2013 byl případ znovu otevřen na podmět svědka, který tvrdil, že byla Diana zavražděna členem britské armády.


2012
Minulý rok zmizely brány Kensingtonského paláce pod rostoucím množstvím fotografií, vzkazů a kytic.

Kondolenční: Truchlící odešel květiny, vlajky, poznámky a fotografie z bran Kensington Palace dnes, 15 let poté, co byl zabit princezny Diany při autonehodě

V botanické zahradě v Singapuru roste orchidej, která byla pojmenovaná na počest princezny Diany měsíc potom, co zemřela.

Čestný: Dendrobium memoria princezna Diana orchidej v Singapuru botanické zahrady, pojmenovaný na památku Diany v září 1997
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 katka219 katka219 | Web | 1. září 2013 v 17:13 | Reagovat

Byla to vážně tragédie:( Vždycky jsem si říkala, že to muselo být hrozně těžké hlavně pro Williama a Harryho!:(

2 Megan ♥ Megan ♥ | E-mail | Web | 1. září 2013 v 19:20 | Reagovat

Je to skutočne strašné. Česť jej pamiatke...

3 Rinna Rinna | Web | 2. září 2013 v 10:51 | Reagovat

[1]:Určitě to pro ně bylo hodně těžké. William řekl, že den kdy ji opravdu hodně postrádal byl, když se ženil a že doufá, že by na něho byla pyšná. A Harry zase, že se jejich životy od té doby změnily.

4 Williamlet Williamlet | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 17:50 | Reagovat

With thanks! Ample info.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama