Prokletí rodu Windsorů - Britská královská rodina bojuje o lásku

26. září 2013 v 15:24 | Adele |  Knihy
Ahoj všichni :) ,
dneska jsem se rozhodla sem přidat takovou řekněme recenzi, nebo spíš obsah jedné knížky, kterou jsem četla o prázdninách. Strašně se mi líbila a vřele ji všm doporučuji. Já jsem si ji teda půjčila v knihovně, nekupovala jsem si ji, ale vůbec bych neváhala - kromě toho, že se z ní jednak dovíte něco zajímavého, dozvíte se i důležité věco o historii a obsahuje plno fotek.název: Prokletí rodu Windsorů - Britská královská rodina bojuje o lásku
autor: Ulrike Grunewaldová
rok vydání: 2009

Kniha je rozdělena do 6 kapitol - 6 "prokletí", které za celou historii postihly britskou královskou rodinu.
1.) Koncert pro Dianu
Začínáme 1. července 2007 na pódiu v londýnském stadionu Wembley, kde se právě odehrává vzpomínkový koncert pro zesnulou princeznu Dianu. V tento den by jí bylo právě 46 let.
Kapitola dává důraz na neobvyklé hosty právě na zdejším koncertu mj. na rodinu Spencerů a její "posmrtný" vztah s královskou rodinou a Kate Middleton (na začátku roku 2007 se s Williamem rozešli, teď byla poprvé spatřena v jeho blízkosti). Spekuluje se zdeo tom, zda by právě ona mohla být Williamovou manželkou. (jak komické Smějící se)
2.) Rodinné strašidlo
Zde se kniha zabývá o rodinném strašidle alias Wallis Simpsonové, pozdější vévodkyni z Windsoru. Byla příčinou ostudy spojené s abdikací Eduarda VIII.
David, následník trůnu a pozdější Eduard VIII. se do 2x rozvedené Američanky tak zamiloval, že si ji chtěl vzít. To udělalo nemalé vrásky nejenom jeho otci Jiřímu V. a matce Marii, ale i jeho bratrovi Bertiemu se ženou Alžbětou Bowes Lyonovou (matkou Alžběty II.)
Jejich vztah byl přirovnáván o desetiletí později ke Camille a Charlesovi.

Wallis Simpson a Eduard VIII.

3.) Rodinná firma
Kapitola mapuje životní rozhodnutí, dilema a starosti od korunovace Jiřího VI. Během jeho vlády je "firma" (tak se sami označují královští) ve stále větší neoblibě po abdikaci Eduarda VIII. u poddaných. K jeho starostem se přidává i 2 světová válka - lidé žijí ve strachu a nejistotě. Mimo jiné zde padne i nesmtrelná hláška královny matky:
" Děti by beze mne nešly, já bych neodešla bez krále a král zemi nikdy neopustí."
(prohlásila Angličanům jako důkaz toho, že v období 2 sv. války zůstanou jako jejich poddaní v Londýně a neopustí je)
Po jeho smrti se kapitola nadále věnuje panování Alžběty II., která to po smrti otce vůbec neměla jednoduché.

král Jiří VI
4.) Tajemství z Rosenau
V následující kapitole se kniha věnuje výkladu života královny Viktorie, která je považována za pramáti windsorské dynastie. Viktorie, která se svým německým manželem vychovávala 9 dětí, nechala vybudovat rodinná sídla Osborne House a zámek Balmoral. Je popsáno její dětství, svatba, korunovace, zvláštní láska k dětem, smrt manžela Alberta i to, proč se většinu svého života oblékala do černého.

královna Viktorie
5.) Roky hrůz
Další prokletí se jmenuje Charles a Diana. Nejprve se zde kniha věnuje Charlesovi, popisuje jeho dětství, vztak s rodiči, pubertu, seznámení napřed s tolik milovanou Camillou a následně Dianou. Samozřejmě nechybí i pompézní svatba a bouřlivý manželský život, za který mohla jeho milenka Camilla, rozvod, neustále hádky prostřednictvím médií a tragická smrt princezny.

Diana, Charles a Camilla
6.) Okouzlující princ
V poslední kapitole je hlavním tématem teprve náctiletý princ William, který po smrti své matky prožívá těžké chvíle.
Ani nechápi, proč i tahle kapitola je nazvána jako "prokletí", snad proto, že život ho ještě čeká a už teď (nebo tehdy, když se kniha psala) je jasné, že to nebude mít jednoduché. Lidé ho i Kate zbožňují a možná právě proto od nich očekávají zdá se mi příliš.

William a Catherine
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katka219 katka219 | Web | 26. září 2013 v 16:59 | Reagovat

Vypadá to vážně dobře! Kouknu se, jestli tuhle knížku nemají u nás v knihovně:)

2 DeNisQa DeNisQa | Web | 26. září 2013 v 18:01 | Reagovat

Oo..vypadá to dobře ;))..Čtení,ale není můj koníček :DD

3 quinn.♔ quinn.♔ | Web | 26. září 2013 v 21:10 | Reagovat

Fíha :O To nevyzerá zle ! Síce nejak neobľubujem čítanie,ale aspoň v školskej knižnici sa pozriem či tam takúto nemajú,fakt ma nejak nebaví čítanie ale aj to vyzerá zaujímavo,tak to chcem prečítať a toto tak vyzerá.♥

4 Celene Celene | Web | 27. září 2013 v 19:44 | Reagovat

to vypadá na pohodovou knížku :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama