Korunovace královny Alžběty II.

3. června 2013 v 18:09 | Adele, Rinna |  královna Alžběta II.
Ahoj všichni,
zítra nastane výročí korunovace královny Alžběty II., o kterém vás samozřejmě co nejdříve budeme informovat, (předpokládáme, že tam bude kompletní britská královská rodina v celé své parádě) takže se těšte!! Mrkající A abychom na zítřek nebyli nepřipravení, tak vám tady umožníme "nakouknout" do historie - konkrétně do období korunovace královny Alžběty II.


Ještě než začneme: ZAPAMATUJTE SI !!!
Královna Alžběta II. - vládne od roku 1952. (6. února)
- korunována byla v roce 1953 (2. června)

Korunovace královny Alžběty II. se konala 2. června 1953 ve Westminsterském opatství.
Na trůn usedla po smrti svého otce, Jiřího VI., ve věku 27 let. V té době už byla vdaná a měla 2 děti - Charlese a Annu. Nejdřív se nezdálo nijak pravděpodobné, že by jednou malá Alžběta mohla vládnout, po narození byla až třetím nástupcem na trůn. Po smrti jejího dědečka, Jiřího V., se novým králem měl stát její strýc Eduard. Ten jím sice opravdu byl, avšak ne dlouho. Ještě téhož roku na podzim 1936 abdikoval (dobrovolně se vzdal moci), aby si mohl vzít už 2x rozvedenou americkou herečkou Wallis Simpsonovou.

Novým králem se tak stal Alžbětin otec, Jiří VI. Jeho zdraví se však roku 1951 rapidně zhoršilo. Alžběta ho musela zastupovat na různých významných akcích, zahraničních cestách atd. Roku 1952, zrovna když byla v Keni, k ní dorazila smutná zpráva o otcově smrti. Alžběta byla mnohde "prohlášena" královnou, proto se udává, že vládne od roku 1952, i když oficiálně až o rok později - 1953.

Oficiální portrét královny Alžběty II., vyfotografovaný po korunovaci, 1953.

Queen Elizabeth II in Coronation robes with the Duke of Edinburgh.
Královna Alžběta II s manželem.

Queen Elizabeth II Coronation carriage and procession coming through Admiralty Arch on the way from Westminster Abbey to Buckingham Palace.

Takže tedy před 60 lety vyšli lidé do ulic, tisíce jich přes noc tábořilo, jen aby oslavili svou novou královnu. Z počátku byla královna proti, aby byla její korunovace přenášena v televizi, nesouhlasila s tím ani její matka, nebo někdejší premiér Winston Churchill, nakonec ale svůj názor změnila, a tak díky tomu více než polovina populace sledovala korunovaci v televizi.
"Vstávali jsme ve 4 hodiny ráno," vzpomíná Fiona Willetts, které bylo tehdy 10 let, "abychom měli dobré místo. Museli jsme čekat dlouho v dešti. Nakonec ale projela kolem královna v jejím nádherném zlatém voze a my museli znova vyčkávat, až se bude zase vracet po korunovaci."

K tomuto dni patřili také oslavy a dárky, a tak například v Birminghamu dostávali děti, narozené v tento významný den, dvě libry jako příspěvek od banky, děti do 11 let dostávali korunovační hrnek nebo plechovku čokolády, starší děti potom sklenici, hrnek, lžíci, brož nebo Bibli a nakonec ženy nad 65 let a muži nad 75 let obdrželi čajovou konvici.Tak se mějte fajn a ahoj zítra.
The Queen and her retinue walking down the knave of Westminster Abbey.

Queen Elizabeth Queen Mother and bored-looking Prince Charles with Princess Margaret in Westminster Abbey.
Královna matka, princ Charles a princezna Margaret při sledování korunovace Alžběty II.

The newly-crowned Queen Elizabeth II waving from the balcony of Buckingham Palace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama